Drzewo

42,00 

Informacje o książce:

  • Tekst: Bárður Oskarsson
  • Ilustracje: Bárður Oskarsson
  • Tłumaczenie: Kinga Eysturland
  • ISBN: 978-83-67823-03-6
  • Cena detaliczna: 42 zł
  • Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 42 zł
  • Typ oprawy: twarda
  • Wymiary (szerokość x wysokość): 215 x 226 [mm]
  • Liczba stron: 36

Kategoria wiekowa: 0-100

 

 

 

Z jednej strony… Z drugiej strony… Może, a może raczej nie.

Królik Bob zastanawia się, co może znajdować się po drugiej stronie drzewa. Kiedyś prawie tam był, ale zjawił się jakiś pies i musiał uciekać. Wciąż pociąga go myśl o tej drugiej stronie, ale nie jest pewien, czy tam pójdzie. A zresztą może aż tak bardzo nie chce tam pójść? Mógłby zadowolić się opowieścią Hilberta, ale tak do końca wcale nie jest pewne, czy ten wie, o czym mówi.

Książki obrazkowe Bárðura Oskarssona są proste i dowcipne, choć nie udzielają prostych i jednoznacznych odpowiedzi na pytania, do których postawienia prowokują. Ich bohaterowie zmagają się z egzystencjalnymi, moralnymi i poznawczymi niepewnościami. Abstrakcyjny i pełen absurdu humor łączy się tutaj z wielką wrażliwością.

Drzewo nie jest pod tym względem wyjątkiem. To z przytupem opowiedziana historia między innymi o wysiłku, jaki wkładamy w zrozumienie świata i innych.

Oskarsson operuje minimalistycznym stylem. Duże, prawie monochromatyczne powierzchnie pozwalają mu wydobyć to, co niekoniecznie wypowiedziane oraz narysowane, podkreślić niuanse i zachować zarazem ciszę, spokój.

Autor/Ilustrator

Bárður Oskarsson (ur. 1972) jest pisarzem i ilustratorem pochodzącym z Wysp Owczych. Debiutował w 2004 roku książką Pies, kotka i mysz (Ein hundur, ein ketta og ein mús), uhonorowaną w 2006 roku nagrodą Vestnordisk Råds Børne- og Ungdomslitteraturpris [Nagroda Literacka Rady Zachodnionordyckiej dla dzieci i młodzieży]. Opublikował także m.in. Beinið (Kość, 2007), Pól, hin kuli giraffurin (Pol, spoko żyrafa 2007), Flata kaninin (Płaski królik, 2011), Drzewo (Træið, 2017). Jego książki zostały przetłumaczone na piętnaście języków, w tym m.in. na: angielski, czeski, duński, francuski, islandzki, koreański, niemiecki oraz norweski. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody, oprócz wspomnianej powyżej, również Barnamentanarheiðursløn Tórshavnar býráðs [Nagroda rady Miasta Tórshavn w dziedzinie kultury dziecięcej] (2007), przyznawaną przez tygodnik „Die Zeit” oraz Radio Brema nagrodę Der LUCHS-Preis für Kinder- und Jugendliteratur [Ryś Miesiąca. Nagroda dla Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej] (2013) czy Nordiska rådets pris för barn- och ungdomslitteratur [Nagrodę Rady Nordyckiej w kategorii Literatura Dziecięca i Młodzieżowa] (2018). Książka Pies, kotka i mysz na Wyspach Owczych została nawet uhonorowana własnym znaczkiem pocztowym.

Nakładem Wydawnictwa No Bell zostaną opublikowane wszystkie książki Bárðura Oskarssona.

Nagrody

Książka Drzewo została uhonorowana dwiema nagrodami w 2017 roku : MGIP Book Award (przyznawaną przez Motovun Group of International Publishers) oraz srebrną nagrodą ICMA (International Creative Media Award for Books).

W 2018 roku przyznano jej nagrodę Nordiska rådets pris för barn- och ungdomslitteratur [Nagrodę Rady Nordyckiej w kategorii Literatura Dziecięca i Młodzieżowa].

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Drzewo”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *