Zgaście światła

59,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 59,00 .

 53,10 

Informacje o książce:

  • Tekst: Marsha Diane Arnold
  • Ilustracje: Susan Reagan
  • Tłumaczenie: Tomasz Zymer
  • ISBN: 978-83-67823-18-0
  • Cena detaliczna: 59 zł
  • Typ oprawy: twarda z obwolutą
  • Wymiary (szerokość x wysokość): 279,4 x 234,6 [mm]
  • Liczba stron: 32

Kategoria wiekowa: 0-100

 

 

Zwierzęta szukają nocy, prawdziwej nocy i jej prawdziwych ciemności. Wędrują przez świat, ale wszędzie trafiają na sztuczne światła: „światła domów, światła samochodów, światła ciężarówek, światła lamp”. Te wprawiają w dezorientację ptaki, sprawiają, że żaby przestają rechotać. Świetlikom uniemożliwiają komunikowanie się, bo ich blask, który jest źródłem informacji dla innych świetlików, staje się niewidoczny. Wiele zwierząt poluje w nocy – jeżeli nie będzie ciemno, niczego nie upolują. Nadmierne wystawienie na sztuczne światło zakłóca funkcjonowanie zwierząt, ale ma też szkodliwy wpływ na rytm dobowy człowieka, powoduje zaburzenia snu, a niejednokrotnie i kłopoty ze zdrowiem. Wróćmy jednak do naszych bohaterów. Zgaście światła! opowiada o wielkiej podróży różnych gatunków zwierząt w poszukiwaniu ciemności. Zwierzęta przepływają wielką wodę, znajdują najdalszą wyspę, której nie dotknęły sztuczne światła człowieka, i wreszcie mogą widzieć naturalne światło nocy, którego tak pragnęły i potrzebowały. Są zachwycone. Gwiazdy migoczą, księżyc świeci, w mroku błyszczą nocne rośliny i owady, tak jak chciała tego Matka Natura.

Świat jest zanieczyszczony sztucznym światłem. Jest go tak wiele, że prawie nie widzimy gwiazd. Dostrzegamy mniej niż 1% tego, co mogli dostrzec na nocnym niebie ludzie żyjący w XVII wieku. Wiele dzieci nie ma pojęcia, jak wygląda prawdziwa ciemność nocnego nieba. Jak rozwiązać problem, jeśli nawet nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia? Pomyśl o tym. Ile czasu minęło, odkąd widziałaś/-łeś konstelacje, planety i miliardy gwiazd tworzących Drogę Mleczną? Kiedy ostatnio widziałaś/-łeś świetliki?

Zgaście światła! jest piękną wizualnie książką o niezwykle ważnym walorze edukacyjnym. Ta poetycka historia zwierząt wędrujących w poszukiwaniu prawdziwych ciemności skłania do refleksji, czy my ludzie XXI wieku możemy jeszcze dostrzec nad sobą prawdziwie gwieździste niebo. Inspiruje do postawienia pytań o to, co każda i każdy z nas może zrobić, żeby zwierzęta znowu mogły funkcjonować tak, jak tego potrzebują, co możemy zrobić, abyśmy wszystkie i wszyscy mogli kiedyś zobaczyć piękno nocy.

Zgaście światła! to piękna i mądra oda do ciemności. Zarazem apel do nas wszystkich o zgaszenie świateł – byśmy wreszcie mogli widzieć.

Autorka

Marsha Diane Arnold to wielokrotnie nagradzana autorka książek obrazkowych. Jej książki sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy!

Wśród wyróżnień Marshy są Ridgeway Award for Best First Book, państwowe nagrody Children’s Choice, IRA Distinguished Book i Smithsonian Notable Book. Niedawno jej dwujęzyczna książka „Galápagos Girl” została wybrana najlepszą książką roku Bank Street 2019, zdobyła też tytuł  księgi honorowej Campoy-Ada i nagrodę Green Prize in Sustainable Literature 2019 . Media nazywają Marshe „urodzonym gawędziarzem”. Nauczyciele nazwali ją „prawdziwą artystką literacką”, której książki wyrażają „ciepło i szacunek dla samego siebie”.

Marsha dorastała w Kansas, w otoczeniu pól pszenicy i krów mlecznych. Kiedy poślubiła swojego męża, małżonkowie przenieśli się do hrabstwa Sonoma w Kalifornii, gdzie wychowali dwoje niesamowitych dzieci. W 2015 roku wybrali się na Florydę, aby być bliżej rodziny. Mieszkali na Wybrzeżu: Zachodnim, Wschodnim i Środkowym i… zadurzyli się we wszystkich.

Co ta poczytna autorka książek dla dzieci Marsha kocha najbardziej? Uwielbia przebywać z rodziną. Uwielbia odwiedzać szkoły i spotykać się ze swoimi młodymi czytelnikami. Podróżować zarównno po kraju, jak i za granicę. Jeżdzieć na rowerze, pływać i nurkować.

Ilustratorka

Susan Reagan – Ilustracja i zamiłowanie do rysunku zdominowały życie Susan, odkąd była dziewczynką. Jej doświadczenie twórcze obejmowało szereg form i stylów Teraz koncentruje się na ilustracji, które opowiadają historie, które kocha. 

Susan ukończyła studia licencjackie z ilustracji w Columbus College of Art and Design. Uczy technik ilustracji jako adiunkt w The Cleveland Institute of Art. Mieszka z mężem Frankiem i ich futrzaną rodziną w Tremont, historycznej dzielnicy jej rodzinnego miasta Cleveland w stanie Ohio.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zgaście światła”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *