Zanurz się w świecie słonych wód – w pięknie poezji Walta Whitmana i niesamowitych obrazach ilustratora Jamesa Christophera Carrolla. Pod powierzchnią oceanu rozejrzyj się powoli i uważnie, by dostrzec i odkryć bujność, nieskończoność i złożoność tego świata, często ukrytego przed ludzkim wzrokiem. Znajdziesz tam stworzenia odmienne, choć jednocześnie nie tak bardzo różne od lądowych (i od nas samych), i niezwykłe, oszałamiające rośliny. Zachwyć się głębią oceanu i jednocześnie odkryj, jak wspaniale wiersz XIX-wiecznego poety osadzony jest w magicznych ilustracjach XXI-wiecznego artysty Carrolla.
Zdarza się, że szept morskich i oceanicznych głębin mówi o nas więcej niż bylibyśmy skłonni przyznać; bywa, że odmienność stworzeń zamieszkujących inne światy jest synonimem naszego podobieństwa do nich – pamiętaliśmy o tym, wydając w No Bell tę książkę.
Autor
Walter „Walt” Whitman to XIX-wieczny amerykański prozaik i poeta, który jest uważany za jednego z prekursorów współczesnej literatury amerykańskiej i za „ojca” wiersza wolnego. Typowy bohater jego wierszy to samotny wędrownik, humanista przepełniony wiarą w harmonię wszechświata i z entuzjazmem celebrujący naturę.
Whitman chodził do szkoły tylko przez sześć lat, potem wiedzę zdobywał samodzielnie. Uczył się drukarstwa i pracował m.in. jako zecer. Pracował też jako nauczyciel w wiejskiej szkole, był urzędnikiem, redaktorem, wydawał gazety i czasopisma, prowadził drukarnię i księgarnię.
W 1841 roku zaczął wydawać swoje opowiadania, a rok później ukazały się jego powieści: Franklin Evans oraz The Child’s Champion. W 1955 roku wydał po raz pierwszy Źdźbła trawy – zbiór dwunastu długich wierszy bez tytułów (po roku ukazało się drugie wydanie, zawierające dwadzieścia dodatkowych wierszy).
Podczas wojny secesyjnej Whitman zajmował się rannymi żołnierzami w okolicach Waszyngtonu i często widywał Abrahama Lincolna, którego bardzo cenił. Po zamachu na Lincolna, jako wyraz głębokiej żałoby, napisał najbardziej chyba znany w Polsce wiersz O kapitanie, mój kapitanie! (spopularyzowany dzięki doskonałemu filmowi Stowarzyszenie Umarłych Poetów, 1989).
Ilustrator
James Christopher Carroll jest amerykańskim ilustratorem i poetą mieszkającym w dolinie Hudson w stanie Nowy Jork. Napisał i zilustrował wiele uznanych przez krytyków książek obrazkowych i otrzymał w 2021 za Świat słonych wód (ang. The World Below the Brine) oraz w 2023 za Mother Winter nagrodę Award for Excellence in Children’s Poetry przyznawaną przez NCTE (National Council of Teachers of English, USA).
Jego prace były prezentowane na całym świecie i zostały uhonorowane przez Society of Illustrators oraz Society of Children’s Book Writers and Illustrators. James został też przyjęty do The Masters of the Imaginary w Muzeum Sztuki i Historii w Genewie, w Szwajcarii. Fundacja ta gromadzi i wystawia prace uznanych ilustratorów amerykańskich i europejskich.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.